داربست مثلثی

داربست های مدولار(امگا یا اسکافلد):

داربست های مدولار در دو نوع داربست مثلثی و داربست چکشی ساخته می شوند.

جهت کفراژبندی انواع دال های بتنی تکراری و سقف های وسیع و سنگین بخصوص در ارتفاعات بالا نظیر پل ها می توان از سیستم داربست مثلثی استفاده کرد.

اتصالات این سیستم بدون نیاز به آچار توسط کارگر ساده باز و بسته می شودو نیاز به آموزش خاصی ندارد به راحتی می توان داربست مثلثی را نصب کرد.

باربری هر باکس مونتاژشده را بر حسب فاصله با یکدیگر و آرایش چیدمان می توان تا ۱۴ تن بر متر مربع افزایش داد.

پس از قرار دادن کفشک ها به فاصله ۱۲۰سانتیمتر از یکدیگر، مهارهای افقی به وسیله پین داربست بهم متصل می شوند، نصب مهار مورب مانع از لوزی شدن پلان آن می شود.

امگا

پس از رسیدن به ارتفاع مورد نظر سر جک های قابل رگلاژ را در جای خود قرار داده و با استفاده از چهار تراش چوبی،پروفیل،لوله و سولجر(به انتخاب وسلیقه خودتان) می توان به تیرریزی زیر سقف پرداخت .

پس از تراز کردن سقف توسط سرجک های قابل رگلاژ می توان اقدام به فرش قالب بتن ها برای اجرای قالب بندی سقف و کفراژکرد،(این مورد نیز می تواند به انتخاب پیمانکار با استفاده از قالب بتن – ورق فلزی- و یا تخته سه لایی اجرا گردد.)

هنگام نصب داربست مثلثی  توجه داشته باشید زمین کاملا سفت بوده تا هنگام بتن ریزی پایه داربست مثلثی به زمین فرو نرود. در صورتی که زمین سفت نباشد و امکان فرو رفتن پایه ها وجود داشته باشد می توانید زیر پایه ها تخته زیر پایی قرار داده و اطمینان بیشتری داشته باشید.

برای باز کردن بعد از بتن ریزی باید ارتفاع سر جک را با شل کردن مهره آن تا اندازه معین کم کرد پس از شل شدن سر جک ها قالب ها به راحتی از زیر سقف خارج می شوند.

موقع باز کردن به راحتی می توان روی داربست ها ایستاد.

برای راحتی خود می توانید از تخته زیر پایی استفاده کنید تا راحت تر و با اطمینان بیشتری کار کنید.

باید توجه کرد سیستم  داربست مثلثی علاوه بر سادگی،دوام و ارزان بودن نسبت به داربست های سنتی بخاطر لوله های مورب با فاصله کم  کاربرد چندانی در نمای ساختمان ندارد و باید از داربست های چکشی استفاده کرد.

داربست امگا


اجزای اصلی این سیستم عبارتند از:

  1. فریم در اندازه های ۱۰۰-۷۵-۵۰ سانتی متری
  2. کفشک
  3. مهار افقی و مایل
  4. پین
  5. سرجک قابل رگلاژ

وزن داربست مثلثی (امگا)

  1. فریم ۱۰۰*۱۲۰               ۹kg
  2. فریم ۷۵*۱۲۰                 ۸kg
  3. فریم ۵۰*۱۲۰                ۷٫۵kg
  4. مهار افقی و مایل۱۲۰       ۲٫۷kg
  5. مهار افقی ومایل۱۶۹٫۷     ۳٫۴kg

داربست مدولار مثلثی

در هنگام خرید داربست مثلثی به استاندارد بودن فریم ها توجه داشته باشید.

بارها پیش آمده بعضا خریداران، داربست مثلثی غیر استاندارد تهیه کرده اند و هنگام نصب متوجه شده اند که داربست بیش از ارتفاع ۳ متر کج می شود و نمی شود در ارتفاع زیاد استفاده کرد.

همچنین دقت کنید به هیچ وجه داربست مثلثی تولید شده با لوله درز دار خرید نکنید.

این نوع داربست ها توان باربری بسیار پایینی دارند و امکان فروریزی آنها هنگام بتن ریزی بسار بالاست.

یکی از عمده تولیدات شرکت قموش قرن تولید داربست مدولار مثلثی استاندارد می باشد.

قبل از خرید می توانید از داربست مثلثی این شرکت بازدید و قیمت و کیفیت را با شرکت های دیگر مقایسه کنید.

جهت اطلاع از دیگر محصولات به صفحه اصلی سایت مراجعه فرمایید. قالب بتن

برای اطلاع از مزایا و معایب داربست چکشی کلیک کنید تا بتوانید مناسب ترین داربست مدولار را برای پروژه خود انتخاب کنید.

برای اطلاع از نحوه خرید و فروش بدون واسیطه تجهیزات قالب بندی دست دوم کلیک کنید. قالب فلزی بتن

نکات مهم در اجرای داربست مثلثی

داربست مثلثی با توجه به طراحی خاصی که دارد از انعطاف پذیری بالایی برخوردار بوده و این به ما در اجرای پروژه‌های مختلف کمک می‌کند. اما برای استفاده از این داربست ها و به کارگیری آن در پروژه‌های مختلف باید چند نکته رعایت شود:

آماده سازی محل پروژه با توجه به وزن داربست

با توجه به نوع متریال استفاده شده در بدنه داربست های امگا و همچنین اندازه آنها، وزن نهایی داربست متغیر است. از طرف دیگر داربست ها در پروژه های مختلف و متنوعی به کار گرفته می شوند که این باعث می شود بار وارده به هر کدام از این داربست ها متغیر باشد.

پس به عنوان اولین گام در اجرای داربست مثلثی، آماده سازی زمین و محکم کردن آن برای تحمل وزن داربست در اولویت است. هرگونه کوتاهی در این زمینه می‌تواند در وهله اول به نشست داربست و کاهش ارتفاع آن و در حالت بدتر احتمال سقوط داربست را دارد.

تنوع در طراحی با توجه به مهار افقی

در مطالب قبلی گفتیم که در داربست امگا ترجیحا فاصله کفشک ها از یکدیگر ۱۲۰ سانتی متر است و مهار افقی به کمک پین داربست به آن‌ها وصل میشود. اما زمانی که ما به دنبال ارتفاع های متنوع هستیم و ارتفاع ۱۲۰ سانتی متر با ارتفاع سازه ما هماهنگی ندارد، می‌توانیم اندازه مهار افقی را تغییر دهیم و فریم کلیدی داربست را با توجه به آن تنظیم کنیم.

در حال حاضر ارتفاع داربست های مثلثی با توجه به نوع مهار و سیستم استفاده شده در آنها در سه گروه ۵۰ سانتی متر، ۷۵ سانتیمتر و ۱۰۰ سانتی متر قرار میگیرد. این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که وزن هر کدام از این فریم ها با توجه به اندازه مهار متغیر خواهد بود و این در مرحله آماده سازی زمین یک اولویت مهم است.

مراقب باربری داربست ها باشید

نه تنها در مورد داربست های اسکافلد، در مورد همه داربست ها محدودیت در باربری وجود دارد و اینطور نیست که بدون محدودیت از آنها استفاده کنیم. معمولاً مهندسین سازه با توجه به میزان بار وارده به داربست امکان تغییر در طراحی سازه را دارند و این به آنها در سفارش خرید داربست هم کمک می کند.

پس اگر قصد استفاده از داربست مثلثی را دارید مطمئن شوید که توانایی تحمل بار آن با شرایط بتن ریزی شما همخوانی دارد. در نظر گرفتن این فاکتور از آنجا اهمیت دارد که شما هم هزینه خرید داربست را می پردازید و هم از طرف دیگر احتمال ریزش سازه وجود دارد.

به کیفیت ساخت داربست توجه کنید

متاسفانه برخی از تولیدکنندگان داربست به منظور کاهش قیمت تمام شده محصولات خود از مواد اولیه بی کیفیت استفاده می کند که نمونه رایج آنها استفاده از لوله های درزدار است. وجود درز از این جهت اهمیت دارد که توانایی باربری آنها را به شدت پایین می آورد.

نکته مهم دیگری که می‌توانید به آن توجه کنید این است که شرایط جوشکاری داربست ها را بررسی کنید و مطمئن شوید که جوشکاری آنها به صورت کاملاً یکپارچه و مناسب انجام گرفته باشد.

گروه قموش به عنوان یک گروه تخصصی حرفه ای در زمینه تولید و ساخت داربست در کنار شماست تا برای انتخاب محصول محدودیتی نداشته باشید. فقط با کارشناسان ما تماس بگیرید تا به عنوان مشاور در کنار شما باشند