قالب فلزی

مشخصات فنی قالب های مدو لار بتن (قالب بتن)

رویه قالب های بتن (پانل های مدولار) مسطح از ورق آهن سیاه ۳۷-STبه ضخامت ۳ میلی متر و تسمه های پانچ شده پیرامون پانل از ورق فوق به ضخامت ۵ میلیمتر می باشد.

تسمه های پر کننده داخلی قالب بتن به صورت ساده و ضخامت ۳ یا ۴ میلی متر می باشد.

قالب فلزی به صورت سوراخ دار به منظور عبور بولت ها تولید می گردد. قطر سوراخ های فوق ۲۲میلیمتر و به فاصله آن در طول ۵۰ سانتیمتر و در محور طولی پانل قرار می گیرد .قالب بتن سوراخ دار بیشتر برای قالب بندی دیوار مورد استفاده قرار می گیرد.


قالب های سوراخ دار ۲۰۰گرم از قالب فلزی های بدون سوراخ سنگین تر می باشند به این علت که پشت هر سوراخ ورقی جوش داده می شود تا سوراخ قالب گشاد نگردد و استقامت لازم را داشته باشد.

قالب بتن های لبه خم بدون جوش کاری ساخته می شوند و توسط دستگاه برک خم و لبه آنها پرس می گردد این نوع قالب فلزی بتن از لحاظ وزنی در هر یک متر مربع حدود ۳ کیلو گرم سبک تر می باشد . و از لحاظ قیمت حدود ۱۰۰ تومان در هر کیلوگرم از قالب تسمه ای گران تر است.


قالب بتن

استفاده از قالب بتن لبه خم یا جوشی به سلیقه شرکت ها،مجریان ساختمانی،و پیمانکاران می باشد. در بعضی از استانها بیشتر از قالب بتن های لبه خم و در بعضی دیگر جوشی استفاده می کنند.برای مثال در تهران بیشتر لبه خم و در قم بیشتر از جوشی استفاده می شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله تفاوت قالب بتن تسمه ای و لبه خم موجود در این سایت را مطالعه فرمایید.

قالب های تسمه ۶ از قالب بتن های لبه ۵ سنگین تر بوده و مقاومت زیادی را در هنگام بتن ریزی دارند و طول عمر زیادی دارند.

در بیشتر پروژه های بزرگ مانند پل ها ،سدها و…. از قالب بتن های تسمه ۶یا ۷ استفاده میکنند